Aranyhíd EGYMI

Készségfejlesztő iskola

Értelmileg akadályozott tanulóink, valamint azok a tanulásban akadályozott tanulók, akik sikertelenül végezték a szakiskola 9. előkészítő osztályát készségfejlesztő iskolában folytathatják tovább tanulmányaikat.

A készségfejlesztő iskola biztosítja az életkezdéshez való felkészülést, a munkába állást lehetővé tevő egyszerű betanulást igénylő munkafolyamatok elsajátítását, továbbá a szakképzésben részt venni nem tudó enyhe értelmi fogyatékos tanulók számára nyújt a munkába álláshoz és az életkezdéshez szükséges ismereteket.

A készségfejlesztő iskolának négy évfolyama van, amelyből

  • kettő közismereti képzést folytató előkészítő jellegű évfolyam (9- 10. osztály)
  • kettő pedig az életkezdéshez való felkészülést, a munkába állást lehetővé tevő egyszerű betanulást igénylő munkafolyamatok elsajátítását célzó gyakorlati jellegű évfolyam. (11-12. osztály)

A sikeresen teljesített 12. osztály (vizsga) az iskola által kínál más tananyagtartalmú gyakorlati évfolyamokon folytatható.

A készségfejlesztő iskola célja és feladata

A készségfejlesztő iskola 9-10 közismereti évfolyamai az általános iskolai nevelés-oktatás folytatását jelentik. Cél, az általános iskolában elsajátított képességek, készségek megerősítése, szinten tartása, a gyengébb vagy sérült funkciók fejlesztése, kompenzálása, a felnőtt életben elérhető munkatevékenységek iránti motiváció felkeltése, a gyakorlati tevékenységek elsajátításához szükséges kompetenciák, magatartásformák kialakítása, a gyakorlati képzés sikerének megalapozása. A tanuló megismeri a gyakorlati évfolyamok munkatevékenységeit, felkészül a gyakorlati ismeretek és tevékenységek elsajátításának megkezdésére.

A készségfejlesztő iskola célja, hogy az intellektuális képességzavarral érintett tanulók tanulmányaik befejeztével viszonylag önálló életet éljenek, legyenek képesek irányítással egyszerű munkafolyamatok elvégzésére, rendelkezzenek azokkal az ismeretekkel és készségekkel, amelyekkel alkalmazkodni tudnak a családi és munkahelyi közösségekbe.

A célok érdekében a készségfejlesztő iskola feladata

  • a tanulók kommunikációs képességeinek fejlesztése
  • ismeretek nyújtása a természeti – társadalmi környezetről
  • önismeret kialakítása, elmélyítése
  • a tanulók felkészítése az eszközök, szerszámok rendeltetésszerű használatával és egyszerű munkafolyamatok elvégzésére
  • alapvető ismeretek nyújtása a munkával és a társadalmi együttéléssel kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről

2024/25-ös tanévben az alábbi képzések folynak:

9-10. évfolyam – közismereti képzést folytató évfolyam

11-12. évfolyamos gyakorlati képzés tananyagtartalmai:

  1. Kert-és parkápoló – Irodatechnikai eszközök használata – habilitációs célú munkavégzés integrált munkavégzésre nem képes tanulók részére
  2. Szövött-tárgykészítő – Udvaros – Háztartástan-életvitel
  3. Agyagtárgy-készítő – Kisegítő takarító